ZARZĄDZENIE NR 2/2007

Dyrektora

Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty

z dnia 5 marca 2007 r.

 

 

 

 

w sprawie wyjazdów służbowych na obszarze kraju

pracowników jednostek oświatowych podległych Gminie Drezdenko

 

 

            Na podstawie:

1)       rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej  z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 236 z 2002 r. poz.1990 z późniejszymi zmianami), ostatnia zmiana DZ.U. Nr 227,poz. 1661 z 2006 r.

2)       rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz  sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących  własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27 z 2002 r. poz.271 z późniejszymi zmianami),

3)       art. 775 Kodeksu pracy

4)       zarządzenie nr 11/2007 Burmistrza Miasta i Gminy Drezdenko z dnia 2 marca 2007 r.  w sprawie stawki za 1 km przebiegu

 

zarządza się, co następuje:

 

§ 1

            Wprowadza się w Miejsko-Gminnym Zespole Oświaty w   Drezdenku ”Instrukcję wydawania poleceń wyjazdów służbowych i rozliczania podróży służbowych na obszarze kraju dla pracowników Miejsko- Gminnego Zespołu Oświaty i dyrektorów szkół i przedszkola podległych  Gminie Drezdenko”, stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.

 

§ 2

 

Wszystkich pracowników  i dyrektorów zobowiązuję do zapoznania się z ww. Instrukcją i do przestrzegania podanych w niej zasad.

 

§ 3

 

Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I N S T R U K C J A

wydawania poleceń wyjazdów służbowych i rozliczania

podróży służbowych na obszarze kraju

pracownikom jednostek oświatowych

 

Rozdział I

Postanowienia ogólne

 

1.      Na podstawie art. 775 kodeksu pracy  może delegować pracownika wystawiając polecenie wyjazdu służbowego, poza siedzibę stałego miejsca pracy do wykonania zadań wynikających z jego umowy o pracę.

2.      Pracownicy , którzy posiadają uprawnienia do ulg przy przejazdach PKP, rozliczają koszty przejazdów w wysokości posiadanych uprawnień.

3.      Pracownikom, którzy w czasie podróży służbowej ulegli wypadkowi pozostającemu w związku z celem podróży służbowej, przysługują świadczenia odszkodowawcze na zasadach określonych w aktualnie obowiązującej  ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Wypadek musi być zgłoszony przez pracownika lub świadka zdarzenia bezpośredniemu przełożonemu, który o tym fakcie informuje  pracownika BHP”.

4.      Z tytułu podróży służbowej, zleconej zgodnie z ust.1, pracownikowi przysługuje na podstawie wymienionych na wstępie przepisów zwrot kosztów przejazdów:

1) obejmujących cenę biletów określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportowy. Środek transportu właściwy do odbycia podróży określa kierownik jednostki zlecającej.

2) Na wniosek pracownika ( załącznik nr 1) może wyrazić zgodę na przejazd samochodem osobowym nie będącym własnością pracodawcy. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu ustaloną przez Burmistrza Miasta i Gminy       Drezdenko :
     a
) dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 m3- 0,30 zł za     1 km

b) dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej   900 m3 - 0,40 zł za 1 km

2)noclegówza nocleg w hotelu przysługuje zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej fakturą VAT/rachunkiem.

3)      dojazdów środkami komunikacji miejscowej – za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży przysługuje ryczałt w wysokości 20% diety. Ryczałt ten nie przysługuje pracownikowi, który nie ponosi kosztów dojazdu lub korzysta z samochodu nie będącego własnością pracodawcy,

4)      innych udokumentowanych wydatków,

5)      diet - na pokrycie  kosztów wyżywienia w czasie podróży w wysokości zgodnej z obowiązującymi przepisami w dniu wyjazdu.

 

Należności te, zgodnie z odnośnymi przepisami, nie są opodatkowane  i nie stanowią  podstawy wymiaru składki ubezpieczeniowej.

 

 

 

 

 

Rozdział II

Wystawianie i podpisywanie  polecenia wyjazdu służbowego

 

1. Polecenia wyjazdu służbowego wystawiane są przez sekretariat MGZO dla dyrektorów szkół i pracowników zatrudnionych w zespole,

 

2. Pracownik wystawiający polecenie wyjazdu służbowego obowiązany jest wpisać na   poleceniu następujące informacje:                                                               

·        numer kolejny z  rejestru wydanych poleceń wyjazdów służbowych,

·        nazwisko i imię odbywającego podróż służbową,

·        nazwę jednostki, do której udaje się pracownik,

·        czas podróży służbowej,

·        dokładne określenie środka lokomocji, klasy oraz posiadanie przez delegowanego odpowiedniej zniżki,

·        określenie jakiej działalności wyjazd dotyczy.

3.      Dyrektor na wniosek pracownika  może wyrazić zgodę na korzystanie przez pracownika z samochodu prywatnego do celów służbowych. .

4.       Pracownik udający się w podróż służbową zobowiązany jest zgłosić fakt wyjazdu właściwej osobie prowadzącej listy obecności celem dokonania odpowiedniego wpisu na liście.

 

 

Rozdział III

Czas podróży służbowej

 

1. Czas podróży służbowej, określony w poleceniu wyjazdu służbowego obejmuje czas   niezbędny na:                                                                                                   

1)      przejazd do miejsca stanowiącego cel podróży służbowej,

2)      wykonanie zadania określonego przez pracodawcę,

3)      powrót do stałego miejsca pracy .

1.      Do czasu podróży służbowej nie wlicza się czasu dojścia lub dojazd do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego oraz czasu oczekiwania na odjazd środka transportu, którym pracownik odbywa podróż służbową.

2.      Opóźnienie środka transportu ponad 1 godz. w porównaniu z rozkładem jazdy wlicza się do czasu podróży służbowej (powinno być stwierdzone pisemnym, oświadczeniem pracownika).

3.      Czas podróży służbowej kierowców pojazdów samochodowych (służbowych        i prywatnych użytych do celów służbowych) liczy się od godziny faktycznego wyjazdu z miejsca pracy, jako siedziby . Czynności przygotowawczych nie wlicza się do czasu podróży służbowej.

4.      rozliczenie kosztów podróży musi nastąpić w terminie 14 dni od zakończenia podróży.

 

 

Rozdział IV

Należności przysługujące pracownikowi z tytułu podróży służbowej

 

1. Pracownikowi  z tytułu podróży służbowej przysługują diety oraz zwrot kosztów:

1)      przejazdów z miejscowości stałego miejsca pracy bądź z miejscowości stałego lub czasowego pobytu pracownika do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,

2)      noclegów bądź ryczałt za nocleg,

3)      dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu,

4)      innych udokumentowanych wydatków odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

 

 

2. Dieta:

1)      dieta stanowi ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej,

2)      kwota diety określana jest w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju,

3)      przy obliczaniu diet stosuje się następujące zasady:                                       

a)      jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej  niż dobę i wynosi:

·        od 8 godzin do 12 godzin – przysługuje połowa diety,

·        ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości,

b)      jeżeli podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje  dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:

·        do 8 godzin – przysługuje połowa diety,

·        ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

4)   dieta nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika, a także jeśli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie.

3. Zwrot kosztów przejazdu:

1)      środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa się w poleceniu wyjazdu służbowego,

2)      zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu środka transportu wymienionego w poleceniu wyjazdu służbowego, łącznie z ceną biletu upoważniającego do miejsca rezerwowanego, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu bez względu na to z jakiego tytułu ulga ta przysługuje ( PKP 2 kl). Koszty przejazdu środkiem transportu droższym niż określony w poleceniu wyjazdu służbowego pokrywa pracownik w wysokości różnicy między ceną biletu środka komunikacji użytego do przejazdu a ceną biletu środka komunikacji wskazanego w poleceniu wyjazdu służbowego,

3)      do rachunku kosztów podróży służbowej należy załączyć bilety za przejazd .

4)      za korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych przysługuje pracownikowi zwrot kosztów przejazdu w wysokości równej ilości przejechanych kilometrów, ustalonych  na podstawie  ewidencji przebiegu, pomnożonych przez stawkę za 1 km określoną w rozdz. I ust 4 pkt  2 ,

5)      za każdą rozpoczętą dobę w podróży służbowej pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety. Ryczałt nie przysługuje, jeżeli pracownik odbywa podróż służbową pojazdem samochodowym (służbowym lub prywatnym), gdy pracownik nie ponosi kosztów dojazdu lub jeżeli na wniosek pracownika pracodawca wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej,

 

6)      obowiązuje generalnie zasada, że podróż służbowa powinna odbywać się po najkrótszej drodze i bez uzasadnionych powodów nie można tej trasy wydłużać. Nie można również, przy wyliczaniu kosztów przejazdu, dzielić trasy na odcinki. Cena przejazdu musi wynikać z łącznej ilości kilometrów od miejsca pracy do miejscowości będącej celem podróży służbowej i odwrotnie przy powrocie,

                                                                                                                                            

4. Koszty noclegów:

1)      za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej fakturą lub rachunkiem,

2)      pracownikowi, któremu w czasie podróży służbowej nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku z kwatery prywatnej bądź z hotelu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety,

3)      ryczałt za nocleg przysługuje wówczas, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 21oo i 7oo,

4)      prawo do zwrotu kosztów lub ryczałtu za nocleg nie przysługuje za czas podróży, w czasie której pracownik korzystał z wagonu sypialnego lub kuszetki, a także jeżeli osoba delegująca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu,

5)      pracownikowi, który wobec braku możliwości uzyskania noclegu w miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej, korzysta z noclegu w pobliskiej miejscowości, przysługuje zwrot kosztów przejazdów  pomiędzy tymi  miejscowościami,

6)      prawo zwrotu kosztu noclegu w podróży służbowej nie przysługuje za czas przejazdu, z także jeżeli pracownik jest oddelegowany do jednostki w miejscowości , w której zamieszkuje albo jest zameldowany na pobyt stały lub gdy ma możliwość codziennego powrotu do stałego miejsca pracy (miejsca zamieszkania lub miejscowości, w której jest zameldowany na pobyt stały),

7)      pracownikowi oczekującemu ponad 6 godzin w porze nocnej na połączenie kolejowe przysługuje zwrot kosztów noclegu, jeżeli z noclegu faktycznie korzystał (załączony rachunek hotelowy) i jeżeli w ciągu tej samej nocy nie korzystał z wagonu sypialnego,

8)      kierowcy przysługuje zwrot kosztów noclegu:                                               

- w miejscowości ustalonej z góry na przerwę w celu odpoczynku nocnego,

- w miejscowości, w której nastąpiła przerwa z przyczyn technicznych,

- wyjątkowo w każdej miejscowości w celu odpoczynku po prowadzeniu

       samochodu w porze nocnej co najmniej 6 godz.,

10)  jeżeli pracownik dokonał opłaty z góry za korzystanie z hotelu za kilka dnia został wcześniej odwołany z podróży służbowej ma obowiązek dopilnować zwrotu nadpłaty za niewykorzystane noclegi,

11)  korzystanie z noclegu w miejscowości będącej celem podróży służbowej, po zakończeniu czynności służbowych i  istniejącego dogodnego powrotnego połączenia kolejowego, uważa się za nieuzasadnione.

 

 

Rozdział V

Pozostałe przepisy dotyczące podróży służbowych

 

1. Na wniosek pracownika wypłaca się zaliczkę na koszty podróży służbowej w wysokości wynikającej z kalkulacji kosztów podróży.

2. Pobraną zaliczkę należy rozliczyć w ciągu 7 dni od dnia powrotu z podróży. W przypadku nie rozliczenia zaliczki w wymaganym terminie Dział Płac  jest uprawniony do potrącenia z poborów nierozliczonej zaliczki.

3. Stwierdzenie wykonania zadania będącego przedmiotem delegacji oraz sprawdzenie polecenia wyjazdu służbowego pod względem merytorycznym dokonują osoby podpisujące polecenie wyjazdu służbowego.

4. Niedopuszczalny jest wyjazd pracownika na podstawie polecenia wyjazdu służbowego nie posiadającego numeru i nie podpisanego przez osobę zlecającą ten wyjazd.

5. Polecenie wyjazdu służbowego po wyliczeniu kosztów podróży, podpisaniu przez kierownika jednostki delegującej (względnie przez upoważnioną do tego osobę) oraz po sprawdzeniu   pracownik obowiązany jest złożyć w ciągu 14 dni w  księgowości celem rozliczenia.

6. Po sprawdzeniu,  rozliczeniu  oraz podpisaniu przez  dyrektora  polecenie wyjazdu służbowego  stanowi podstawę do wypłaty należności.

 

                                   


Załącznik nr 2

 

…………………………………………

Nazwisko i imię pracownika (właściciela)          

……………………………………………………………….

…………………………………………………………….

……………………………………………………………..

adres

 

Nr rejestr. pojazdu ......................

Pojemność silnika ........................

Marka……………………………

Cel podróży………………………..

 

 

Ewidencja przebiegu pojazdu

 

Data

wyjazdu

Opis trasy

wyjazdu

(skąd-dokąd)

n-r delegacji (dla wyjazdów na podstawie polecenia wyj.służb.

L-ba

faktycznie przejecha-nych km

Stawka

za 1 km.

Wartość

(4X5   )

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

………………………………..                                  ………………………………………

Podpis pracownika                                                  zatwierdzam pod wzgl.merytorycznym

 

 

 

                                                                               ………………………………………….

                                                                                Zatwierdza- dyrektor

 

 

 

 

WNIOSEK

Wystawienie polecenia wyjazdu służbowego

Nazwisko i imię .................................................................

Stanowisko służbowe ........................................................

Wyjazd do ........................................................................   

Nazwa instytucji .................................................................

W celu                                                                               

Wyjazd od                                   do...................................

Środek lokomocji...............................................................

Uzasadnienie konieczność użycia droższego środka lokomocji                                               

                                                                                          

 

 

 

 

Drezdenko, dnia......... 2007 r.

 

 

 

 

    ...............................                               ...........................

     podpis wnioskodawcy                            zatwierdza dyrektor