ZARZĄDZENIE Nr 12/06

Dyrektora Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Drezdenku

z dnia 08 grudnia 2006 roku

 

 

 

 

w sprawie: polityki rachunkowości w MGZO obejmujący szkoły podstawowe, gimnazja i przedszkole na terenie gminy Drezdenko.

 

 

 

            Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

 

 

zarządza się, co następuje:

 

 

§ 1

 

Wprowadza się zasady prowadzenia rachunkowości w MGZO stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.

 

 

§ 2

 

Wprowadza się zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalenia wyniku finansowego, stanowiące załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

 

 

§ 3

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZASADY PROWADZENIA RACHUNKOWOŚCI

 

 

 

Miejsko-Gminny Zespół Oświaty w Drezdenku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

do Zarządzenia nr 12/2006

Dyrektora

Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty

w Drezdenku

z dnia 08 grudnia 2006 roku

 

 

 

 

 

 

 

  1. Ustala się, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy w skład którego wchodzą miesiące, kwartalne i roczne okresy sprawozdawcze.

 

2.      Ustala się zasadę ciągłości tzn., że przyjęte zasady rachunkowości zwane polityką rachunkowości należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, w tym  także dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub  umorzeniowych, ustalania wyniku finansowego i  sporządzania sprawozdań finansowych tak, aby za kolejne lata informacje z nich wynikające były porównywalne. Wykazane w księgach rachunkowych na dzień ich zamknięcia stany aktywów i pasywów należy ująć w tej samej wysokości w otwartych na następny rok obrotowy księgach rachunkowych.

 

  1. Ustala się zasadę memoriału to znaczy, że w księgach rachunkowych należy ująć wszystkie osiągnięte przychody i koszty dotyczące danego roku obrotowego niezależnie od terminu ich zapłaty. Oznacza to, że nie zapłacone koszty będą drugostronnie ujęte w księgach rachunkowych jako zobowiązanie, a nie opłacone przychody jako należność. Nie ujmuje się kosztów fakturowanych z datą roku następnego. Podstawą ujęcia w księgach rachunkowych w danym roku obrotowym jest data wystawienia faktury (rachunku).

 

  1. Ustala się zasadę indywidualnej wyceny – to znaczy, że wartość poszczególnych składników aktywów i pasywów,  przychodów i związanych z nimi kosztów, jak też zysków i strat nadzwyczajnych ustala się oddzielnie. Nie można kompensować ze sobą wartości różnych co do rodzajów aktywów i pasywów, przychodów i kosztów związanych z nimi oraz zysków i strat nadzwyczajnych.

 

  1. Ustala się zasadę istotności  to znaczy, że jednostka może stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na wynik finansowy.

 

 

 

Prowadzenie ksiąg rachunkowych.

 

1.      Księgi rachunkowe prowadzi się w siedzibie MGZO w języku polskim i w walucie polskiej przy zastosowaniu technik ręcznych i komputerowych.

 

2.      Księgi rachunkowe otwiera się:

-         na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym,

-         na początek każdego następnego roku obrotowego

 

3.      Księgi rachunkowe zamyka się:

-         na dzień kończący rok obrotowy w ciągu 3 miesięcy,

-         na dzień zakończenia działalności jednostki.

Zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym  wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w tych księgach.

 

4.      Księgi rachunkowe winny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i na bieżąco w taki sposób, aby umożliwiły sporządzenie w terminie sprawozdań budżetowych, finansowych oraz innych rozliczeń finansowych.

5.      Jednostka prowadzi następujące księgi rachunkowe:

a.       dziennik,

b.      księgę główną (rejestr),

c.       księgi pomocnicze wg zasad ujętych w załączniku  nr 4 do ZPK, a w szczególności:

-         księgi inwentarzowe środków trwałych, zbiorów bibliotecznych,

-         karty analityczne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-         karty analityczne rozrachunków z kontrahentami,

-         karty wynagrodzeń pracowników (drukowane raz w roku),

-         raporty kasowe

d.       zestawienie obrotów sald i kont.

 

6.      Przyjmuje się zakładowy plan kont wprowadzony zarządzeniem nr 9/2006 Dyrektora MGZO w Drezdenku z dnia 15 października 2006 roku.

 

7.      Podstawą dokonywania zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe zwane dowodami źródłowymi, które można podzielić na:

-         zewnętrzne, w tym:

-         obce otrzymane od kontrahentów,

-         własne przekazywane kontrahentom,

-         wewnętrzne

Przewiduje się stosowanie uproszczeń polegających na zbiorczym księgowaniu operacji gospodarczych jednorodnych przeprowadzanych w ciągu dnia.

 

8.      Koszty działalności operacyjnej ewidencjonuje się i rozlicza według rodzajów – na kontach zespołu 4.

 

9.      Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne objęte są szczegółową ewidencją (na kartach analitycznych) przyjęte na podstawie dowodu OT pomniejszane o odpisy amortyzacji i umorzenia, a także odpisy z tytułu innych zmniejszeń np.: przekazania środka trwałego.

 

10.  Pozostałe środki trwałe ewidencjonowane na koncie 013 oraz zbiory biblioteczne ewidencjonowane na koncie 014 są objęte ewidencją ilościowo-wartościową w poszczególnych jednostkach oświatowych, natomiast w MGZO – ewidencją wartościową.

 

11.  Ewidencję materiałową prowadzi się na koncie 310. Ewidencja syntetyczna prowadzona jest w księgowości MGZO, natomiast karty magazynowe prowadzone są w poszczególnych jednostkach oświatowych.

 

12.  Zasady i terminy prowadzenia inwentaryzacji zostały określone w instrukcji dotyczącej inwentaryzacji wprowadzonej zarządzeniem nr 13/2002 Dyrektora Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty w Drezdenku z dnia 12 listopada 2002 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZASADY WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW

ORAZ

USTALENIA WYNIKU FINANSOWEGO

 

 

Miejsko-Gminny Zespół Oświaty w Drezdenku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

do Zarządzenia nr 12/2006

Dyrektora

Miejsko-Gminnego Zespołu Oświaty

w Drezdenku

z dnia 08 grudnia 2006 roku

 

 

 

Wycena aktywów i pasywów

 

 

Aktywa i pasywa wycenia się nie rzadziej niż na ostatni dzień roku kalendarzowego w sposób następujący:

 

1)                         Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne – według cen lub kosztów wytworzenia, lub wartości przeszacowanej (po aktualizacji wyceny środków trwałych), pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości. Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne o niskiej wartości umarza się z chwilą przyjęcia ich do ewidencji księgowej, natomiast odpisów amortyzacyjnych dokonuje się jednorazowo za okres całego roku obrotowego. Odpisów amortyzacyjnych nowo przyjętych środków trwałych do użytku dokonuje się od następnego miesiąca według stawek określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

2)                         Środki trwałe w budowie (inwestycje rozpoczęte) – w wysokości kosztów pozostających w bezpośrednim związku z ich nabyciem lub wytworzeniem.

 

3)                         Rzeczowe składniki aktywów obrotowych – według ich wartości wynikającej z ewidencji na dzień bilansowy.

 

4)                         Należności – w kwocie wymagalnej zapłaty.

 

5)                         Zobowiązania – w kwocie wymagalnej zapłaty.

 

6)                         Fundusze własne oraz pozostałe aktywa i pasywa – w wartości nominalnej.

 

 

 

Ustalenie wyniku finansowego

 

            Wynik finansowy ustala się na podstawie bieżącej ewidencji strat i zysków nadzwyczajnych, a w końcu roku obrotowego poniesionych kosztów w korespondencji z kontem 400 i 401 oraz uzyskanych przychodów w korespondencji z kontami zespołu 7 i pokrycia kosztów amortyzacji, w korespondencji z kontem 761.